kreatyna

Kreatyna: dla kogo?

Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych dostępnych suplementów. Jeśli kiedykolwiek czytałeś artykuł o tym, jakie suplementy powinieneś brać, aby skutecznie budować mięsnie, na pewno wspomniano tam o kreatynie. Kreatyna została przebadana i udowodniono jej skuteczność w budowaniu mięśni. Jest to również jeden z najtańszych i najbardziej dostępnych suplementów. Ten artykuł pomoże Ci odkryć wszystkie korzyści płynące z kreatyny i powie, dlaczego powinieneś ją przyjmować, jeśli chcesz szybciej zbudować masę mięśniową.

Co to jest kreatyna?

Kreatyna jest naturalnie występującym związkiem znajdującym się w organizmie. Jest ona wytwarzana z aminokwasów – budulca białka – przede wszystkim w wątrobie i nerkach. Kreatyna jest również jednym z najbardziej zbadanych suplementów i wiadomo, że jest bezpieczna, gdy jest przyjmowana zgodnie z zaleceniami.

Podstawową funkcją kreatyny jest dostarczanie energii do mięśni. Działa ona poprzez zwiększenie produkcji Adenozynotrifosforanu (ATP), głównego źródła energii dla Twoich mięśni. To pomaga podnieść większe ciężary, zwiększyć liczbę powtórzeń i zbudować większą masę mięśniową.

Dlaczego warto przyjmować kreatynę?

Kreatyna jest naturalnie produkowana w organizmie i jest źródłem energii dla mięśni. Jest przechowywana w mięśniach, głównie w postaci fosfokreatyny. Jej podstawową funkcją jest pomoc mięśniom w regeneracji ATP, które jest źródłem energii wykorzystywanym przez mięśnie do skurczu. Niewielkie ilości kreatyny znajdują się również w wątrobie, nerkach i trzustce. Kiedy ćwiczysz, twoje mięśnie tracą zasoby ATP, a to z kolei zmniejsza ich zdolności do produkcji siły, a więc wykonywania kolejnych powtórzeń ćwiczeń. Przyjmowanie suplementu kreatyny pomaga zwiększyć ilość kreatyny w mięśniach i poprawić syntezę ATP. Dzięki temu możesz podczas treningu podnosić większe ciężary, wykonywać więcej powtórzeń, a w efekcie – zbudować więcej masy mięśniowej.

kreatyna na masę
Kreatyna pomaga budować beztłuszczową masę mięśniową

5 korzyści z przyjmowania kreatyny dla budowania mięśni

  • Większa wydajność treningowa: Twoje mięśnie będą w stanie pracować wydajniej, co pomoże Ci zwiększyć liczbę powtórzeń i ostatecznie zbudować więcej masy mięśniowej.
  • Lepsza regeneracja: Przyjmowanie kreatyny pomoże przyspieszyć regenerację po treningu.
  • Szybsza budowa masy mięśniowej: Istnieje wiele dowodów na to, że przyjmowanie kreatyny może pomóc Ci zbudować mięśnie szybciej i skuteczniej.
  • Więcej energii na treningu: Możesz podnosić większe ciężary przez dłuższy czas, co spowoduje, że Twoje mięśnie będą rosły szybciej.
  • Lepsze wyniki sportowe: Przyjmowanie kreatyny może pomóc Ci zwiększyć wydajność sportową w sportach takich jak piłka nożna, tenis, sztuki walki i koszykówka.

Jak brać kreatynę, aby zbudować mięśnie.

Po pierwsze, zadbaj o dobre źródło kreatyny. Jako że obecnie ceny kreatyny w Polsce zrównały się z zachodem, warto zamawiać kreatynę przez Amazon, kupując z niemieckich sklepów. W Niemczech rynek suplementów jest lepiej kontrolowany, co wpływa na wyższą jakość sprzedawanych odżywek. Ze swojej strony polecam kreatynę Bull Attack, która kosztuje tam niewiele ponad 100 złotych za kilogram (czyli – w sumie taniej niż w Polsce)

Po drugie, zapomnij o „cyklach kreatynowych”. Bierz ją codziennie, do jednego z posiłków, lub z szejkiem białkowym. 5 gramów powinno w zupełności wystarczyć, ewentualnie możesz zastosować przelicznik 0,1g kreatyny na każdy kilogram masy ciała, ale zwiększenie ilości przyjmowanej kreatyny powyżej tych 5 gramów raczej nie przyniesie Ci wymiernych korzyści,

3 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o przyjmowaniu kreatyny

  • Jest bezpieczna do przyjmowania: Udowodniono, że kreatyna jest bezpieczna, jeśli jest przyjmowana zgodnie z zaleceniami i nie powoduje żadnych negatywnych skutków ubocznych.
  • Jest skuteczna: Badania wykazały, że przyjmowanie kreatyny może pomóc w zwiększeniu siły, mocy i wytrzymałości.
  • Pomaga każdemu: Bez względu na to, jaki jest Twój poziom sprawności fizycznej, kreatyna pomoże Ci osiągnąć Twoje cele i szybciej zbudować mięśnie.

Podsumowanie

Istnieje wiele badań i dowodów na to, że przyjmowanie kreatyny może pomóc ci zbudować mięśnie szybciej i osiągnąć Twoje cele sportowe i sylwetkowe. Jest to suplement bezpieczny, skuteczny i działa dla każdego. Jeśli chcesz zbudować mięśnie tak szybko, jak to możliwe, to kreatyna jest suplementem dla Ciebie.

Więcej informacji o kreatynie możesz przeczytać np.tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *