Trening siłowy staje się coraz bardziej popularną formą ćwiczeń, także wśród osób w średnim wieku i starszym. Dzieje się tak, ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z wielu korzyści, jakie może on przynieść. Jedną z najważniejszych zalet treningu siłowego jest jego zdolność do zwiększenia gęstości kości i poprawy zdrowia stawów. To kluczowe sprawy dla utrzymania sprawności do późnego wieku emerytalnego.
Gęstość kości jest miarą ilości wapnia i innych minerałów w danym obszarze ciała i jest szczególnie ważna dla tych, którzy są zagrożeni rozwojem osteoporozy. Trening siłowy jest skuteczny w zwiększaniu gęstości kości, ponieważ stymuluje produkcję komórek tworzących kości, co skutkuje gęstszą i mocniejszą strukturą kości. Dzieje się tak, ponieważ naszym ciałem rządzi zasada adaptacji do wysiłku, z angielskiego S.A.I.D. Trenując siłowo, nasz organizm otrzymuje sygnał, że mocniejsze kości są mu potrzebne do przeżycia, stąd kieruje tam swoje zasoby odżywcze. Ponadto, trening siłowy zwiększa również siłę mięśni i więzadeł, zapewniając dalszą ochronę kości i stawów i chroniąc przed kontuzjami.
Stawy również korzystają na treningu siłowym
Lepsze zdrowie stawów to kolejna wielka korzyść z treningu siłowego. Dzieje się tak, ponieważ trening siłowy pomaga wzmocnić mięśnie i tkanki łączne otaczające stawy. To z kolei sprawia, że są w lepszym stanie, zachowując swoje funkcje i elastyczność. Dodatkowo, podczas ćwiczeń siłowych poprawia się sprawność naszych mięśni stabilizujących. To z kolei pomaga zmniejszyć ryzyko urazów. Trening siłowy może również poprawić zakres ruchu w stawach i wyraźnie zmniejszyć odczuwanie bólu mięśni i stawów.
O czym należy pamiętać decydując się na trening siłowy?
Należy pamiętać, że trening siłowy powinien być wykonywany w połączeniu z innymi rodzajami ćwiczeń, takimi jak ćwiczenia aerobowe, a także ze zdrową dietą, ponieważ wszystkie te elementy są niezbędne dla zachowania ogólnego zdrowia i sprawności fizycznej. Kluczowa dla efektywności treningu siłowego jest także odpowiednia technika wykonywania ćwiczeń. Stąd często warto skorzystać z pomocy treningowych ekspertów – trenerów personalnych lub fizjoterapeutów. Zainwestowane w zdrowie pieniądze zaprocentują w przyszłości!
Dla tych, którzy chcą zwiększyć gęstość kości i zdrowie stawów, trening siłowy jest doskonałą formą ćwiczeń do rozważenia. Mocniejsze kości, lepsza elastyczność stawów i zmniejszone ryzyko urazów to tylko niektóre z wielu korzyści, jakie może zapewnić trening siłowy.
Źródła:
- American Council on Exercise. (2020). Importance of Strength Training as you age (Rola treningu siłowego w trakcie procesu starzenia). https://www.acefitness.org/resources/pros/expert-articles/5104/the-importance-of-strength-training-as-you-age/
- Mayo Clinic. (2016). Strength Training: Get Stronger, Leaner, and Healthier. 4.
- Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov/nchs/fastats/osteoporosis.htm