trening z trx

Trening z TRX dla początkujących

TRX to skrót od „Total Resistance Exercise” i jest to rodzaj treningu w podwieszeniu, który wykorzystuje masę ciała jako obciążenie. Jest to doskonały sposób na budowanie siły, wytrzymałości, równowagi i elastyczności. Co ważne, nie wymaga dużych nakładów czasu – dobre efekty uzyskamy trenując zaledwie 30 minut trzy razy w tygodniu. Jest również niezwykle bezpieczny, ponieważ pasy podtrzymują użytkownika przez cały czas. W tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o treningu z TRX: czym jest, jak działa oraz poznasz przykładowe ćwiczenia.

Czym jest trening TRX?

TRX to skrót od „Total Resistance Exercise” (ćwiczenia z całkowitym oporem). W skrócie, trening TRX to rodzaj treningu w zawieszeniu, który wykorzystuje masę ciała do stworzenia obciążenia. Trening z TRX jest też świetnym przykładem treningu funkcjonalnego, czyli takiego, który przekłada się na wszystkie aspekty naszego życia.

Jak działa trening TRX?

System treningu w podwieszeniu TRX został zaprojektowany tak, aby rzucić ciału nowe wyzwania poprzez ciągłą zmianę poziomu oporu w trakcie wykonywania każdego ćwiczenia. TRX Suspension Trainer wykorzystuje grawitację i masę ciała do tworzenia oporu.

W trakcie wykonywania każdego ćwiczenia, będziesz musiał dokonać korekty w miarę zwiększania i zmniejszania napięcia. System TRX wykorzystuje obracający się karabinek, który swobodnie przesuwa się po długości nylonowej taśmy. Swobodnie poruszający się karabinek pozwala na regulację poziomu oporu w trakcie wykonywania każdego ćwiczenia.

W miarę przechodzenia przez każde ćwiczenie, będziesz musiał dokonywać korekt w miarę zwiększania i zmniejszania napięcia.

Kto może skorzystać z treningu TRX?

Każdy może skorzystać z treningu TRX. Trening TRX jest świetny dla osób o każdym poziomie sprawności, w tym dla początkujących. Intensywność ćwiczeń można łatwo dostosować do swoich potrzeb.

Ludzie, którzy są nowicjuszami w ćwiczeniach, odniosą duże korzyści z treningu TRX, ponieważ pozwala im na postępy we własnym tempie, jednocześnie ucząc się, jak prawidłowo poruszać swoim ciałem. Chociaż trening TRX jest świetny dla początkujących, jest również korzystny dla bardziej zaawansowanych ćwiczących. Dzieje się tak dlatego, że intensywność ćwiczeń można łatwo dostosować do swoich potrzeb.

Jak korzystać z trenażera TRX?

TRX Suspension Trainer występuje w wielu różnych rozmiarach. Trenażer posiada szeroką nylonową taśmę, do której końca przymocowany jest karabinek. Karabinek umożliwia przymocowanie nylonowej taśmy do różnych punktów zaczepienia, takich jak drzewo, słup lub framuga drzwi. Do TRX Suspension Trainer dołączona jest szczegółowa instrukcja jak go używać. Poniżej przedstawiamy jednak podstawowe kroki.

Znajdź właściwy punkt zaczepienia – Punkt zaczepienia powinien być wystarczająco mocny, aby utrzymać ciężar ciała. Znajdź odpowiednią długość – dopasuj długość nylonowej taśmy do swojego wzrostu. Znajdź właściwy uchwyt – trzymaj uchwyt z podchwytem. TRX Suspension Trainer może być używany w pomieszczeniach i na zewnątrz.

Porady dotyczące treningu TRX dla początkujących

Kiedy zaczynasz przygodę z jakąkolwiek nową formą ćwiczeń, ważne jest, aby pamiętać o tych wskazówkach:

 • Słuchaj swojego ciała – Jeśli czujesz ból, przerwij ćwiczenie.
 • Zacznij powoli – Jeśli próbujesz postępować zbyt szybko, ryzykujesz kontuzję.
 • Skup się na postępach – Nie chodzi o to, jak daleko zajdziesz, ale jak to zrobisz.
 • Rozwijaj się stopniowo – zacznij od kilku minut każdego dnia i powoli zwiększaj swoją aktywność.

Te wskazówki pomogą Ci w pełni wykorzystać trening TRX. Pomogą Ci również uniknąć kontuzji podczas postępów w Twoim własnym tempie.

Jak robić postępy w treningu TRX

Trening TRX może być wykonywany z dodatkowymi ciężarami lub bez nich. Oto kilka sposobów na postępy w treningu TRX.

 • Z obciążnikami na kostki – Używanie obciążników na kostki doda dodatkowy opór. Pomoże Ci to również poprawić równowagę i propriocepcję – zdolność do wyczuwania, gdzie Twoje ciało znajduje się w przestrzeni.
 • Z kamizelką obciążeniową – Używanie kamizelki obciążeniowej to kolejny świetny sposób na dodanie większego oporu do treningu.
 • Z piłką TRX Slam Ball – Używaj tej piłki do wykonywania ćwiczeń slam, które polegają na uderzaniu piłką o trenażer TRX.
 • Z taśmą TRX – Taśma TRX to świetny sposób na postęp w treningu TRX. To świetne narzędzie do poprawy siły i elastyczności.

Przykłady różnych ćwiczeń TRX.

 • TRX Row – Jest to doskonałe ćwiczenie na górną część ciała. Możesz je wykonywać również z kamizelką obciążającą.
 • TRX Lunge – To świetny sposób na pracę nad mięśniami czworogłowymi, ścięgnami i pośladkami.
 • TRX Squat – To świetny sposób na pracę nad mięśniami czworogłowymi, ścięgnami i pośladkami.
 • TRX Hip Bridge – To świetny sposób na pracę nad pośladkami i ścięgnami.
 • TRX Push-Up – To świetny sposób na pracę klatki piersiowej, ramion i tricepsów.

Podsumowuje

Jeśli chodzi o fitness, istnieje wiele różnych sposobów na oskórowanie przysłowiowego kota. Jeśli chodzi o trening TRX, istnieje wiele różnych sposobów na oskórowanie przysłowiowego kota.

Możesz używać TRX Suspension Trainer w domu lub na zewnątrz. Możesz go używać z lub bez dodatkowego obciążenia. Możesz go używać z piłką TRX Slam Ball lub taśmą TRX. Możesz wykonywać wiele różnych ćwiczeń z użyciem TRX – i mieszać je, aby było ciekawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *